#004 Gdyby Warren Buffett był dandysem…

…czyli inwestowanie w wartość w odniesieniu do branży modowej. W niniejszym wpisie postaram się udowodnić, że strategie największego żyjącego inwestora giełdowego sprawdzają się nie tylko podczas inwestowania na światowych rynkach, ale również w przypadku spraw bardziej codziennych, jak kupowanie ubrań. Poniżej przedstawiam pięć zasad, które warto sobie przypomnieć przy okazji kolejnych zakupów.

Wpis oczywiście ma charakter luźny, może nawet humorystyczny 🙂

 

1. Dywersyfikacja – czy słusznie?

Jedną z podstawowych zasad wpajanych początkującym inwestorom jest dywersyfikacja portfela, czyli posiadanie akcji wielu spółek (najlepiej z różnych sektorów), dzięki czemu ogranicza się ryzyko utraty kapitału. Warren Buffett proponuje zgoła odmiennie podejście – wybierz tylko kilka rewelacyjnych spółek i zainwestuj w nie długoterminowo. Wyobraź sobie, że masz tylko 20 decyzji inwestycyjnych do podjęcia przez całe swoje życie. Czy takie myślenie sprawdzi się także w przypadku ubrań i akcesoriów? Oczywiście, że tak. Czyż kupienie kilku niezwykle trwałych, porządnych przedmiotów nie będzie w dłuższej perspektywie korzystniejsze niż zakup całej sterty jednosezonowych ubrań z sieciówek?

 

2. Nie inwestuj w nowinki

Warren Buffett nigdy nie inwestuje w firmy działające w sektorze nowoczesnych technologii (a właściwie nie inwestował – w 2018 roku największy udział w jego portfelu inwestycyjnym mają akcje… Apple) z dwóch powodów. Po pierwsze: swoje pieniądze lokuje tylko w spółkach, które rozumie. Po drugie: przedsiębiorstwa technologiczne są bardzo podatne na spekulacje, często nie mając odpowiednio solidnych fundamentów. Podobnie sprawa ma się z „nowinkami technologicznym” w branży odzieżowej. Jako przykład posłużę się modnymi w ostatnim czasie sneakersami. Czy nowe, sportowe obuwie od Balenciagi lub Gucciego za kilka tysięcy złotych to nie chwilowa moda, zwykła „bańka spekulacyjna”? Zakupione w tej samej cenie skórzane obuwie szyte ramowo będzie służyć znacznie dłużej. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można też stwierdzić, że ich wartość użytkowa pozostanie niezmienna – klasyczne modele obuwia są ponadczasowe, zawsze będą „w modzie”.

Warren Buffet w typowym zestawie biznesowym – garnitur w prążek połączony z, niezwykle popularną w USA, koszulą button down oraz krawatem

3. Bądź cierpliwy

Ta rada sprawdza się w wielu aspektach życia, nie tylko w inwestowaniu. Jak można ją interpretować w kontekście nabywania odzieży? W bardzo prosty i oczywisty sposób – zrób przemyślaną listę zakupów i czekaj na przeceny! Nie stać cię na woskowaną kurtkę Barbour? Poczekaj, w końcu trafi się jakaś okazja. Oczywiście metoda ta ma zastosowanie jedynie, gdy przeanalizujesz swoje przyszłe potrzeby z wyprzedzeniem – kupując zimową kurtkę, gdy zaczyna sypać śnieg może być ciężko znaleźć kuszącą ofertę cenową. Cierpliwość przydaje się też w przypadku niewystarczających funduszy, gdy zbieranie pieniędzy na nową parę butów czy garnitur przeciąga się o kolejne tygodnie.

 

4. Kupuj wyłącznie „twierdze otoczone głęboką fosą”

W przypadku spółek chodzi tutaj o firmy o „solidnych fundamentach”, mające wieloletnią tradycję i posiadające etycznie postępujący zarząd. Gdy mowa o ubraniach, również bez problemu można znaleźć przedsiębiorstwa będące klasą samą dla siebie – Albert Thurston, Barbour, Burberry, Loro Piana – to tylko kilka przykładów. Warren Buffett proponuje, aby przed zakupem zastanowić się, czy w przypadku zamknięcia światowych rynków na 5 czy 10 lat nadal chcielibyśmy posiadać udziały w spółce, której akcje chcemy nabyć. Takie podejście zmusza do głębszego zastanowienia i przyjęcia długoterminowej perspektywy, co może być niezwykle korzystne również podczas kupowania odzieży i akcesoriów.

Oczywiście, dla przeciętnego zjadacza chleba kupowanie produktów WYŁĄCZNIE od najbardziej poważanych producentów z branży odzieżowej może stanowić problem natury finansowej, ale w miarę możliwości warto zainwestować w takie przedmioty, aby odnieść długoterminową korzyść. Warto wspomnieć, że dużo firm oferuje kompleksowe usługi naprawcze dla swoich produktów, dzięki czemu mogą one służyć przez bardzo długi okres czasu – za przykład mogą posłużyć kurtki marki Barbour, zegarki Omega czy większość butów szytych metodą Goodyear welted (z wymienialną skórzaną podeszwą).

Firma Omega oferuje usługi naprawy i renowacji swoich zegarków, dzięki czemu bez problemu można użytkować zegarki sprzed pół wieku i starsze

5. Podejmuj samodzielne decyzje

Inwestując mamy do czynienia z analitykami i doradcami inwestycyjnymi. Kupując ubrania z obsługą sklepów. Co łączy te profesje? Zarabiają bez względu na to, czy kupiony przez ciebie produkt jest wart swojej ceny; wystarczy, że generują obrót – im większy tym lepiej. Zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie samodzielne zagłębienie się w temat i, na podstawie zdobytej wiedzy, dokonanie (lub nie) transakcji. Dzięki poznaniu zasad klasycznej elegancji oraz odpowiedniej dawce asertywności, być może unikniesz błędów w ubiorze, których mógłbyś z perspektywy czasu żałować – za przykład niech posłużą, tak chętnie oferowane nadal w polskich sklepach, zestawy z krawatem i poszetką wykonanymi z tego samego materiału czy dobór krawata pod kolor sukienki partnerki.

 

***
Jak widać, zasady Warrena Buffetta mają zastosowanie nie tylko w przypadku wielomilionowych inwestycji giełdowych. Można zrobić z nich użytek również w przypadku bardziej przyziemnych transakcji. Warto przeanalizować ten sposób myślenia i wyciągnąć z niego wnioski przed kolejnymi zakupami, tak aby za ceną produktu szła również jego wartość.